Internationella barncancerdagen

Den 15 februari 2018 är det internationella barncancerdagen och barn med cancer uppmärksammas världen över.

I Sverige anordnas ljusmanifestationer runt om i landet för att sätta ljus på vår viktiga fråga. Visa ditt stöd genom att besöka någon av manifestationerna eller anordna en egen på din ort.

Kontakta din förening för mer information. 

Här hålls ljusmanifestationer (uppdateras löpande)

 Ort  Plats  Tid Kontakt/övrigt
Borås Hötorget 17:00-18:30 Läggs upp inom kort. 
Ekerö Birkaskolan 09:20

Magdalena Gubernat
magdalena@birkaskolan.se 

Gävle Tomaskyrkan 19:00 Lotta Fridholm 
lotta.fridholm@gmail.com
Konsert och ljusmanifestation. 
Göteborg Götaplatsen 17:30-19:30

Maria Alphov  
maria.alphov@gmail.com
070-641 16 17

Halmstad Sankt Nicolai kyrka 18:00

Jennie Strand
info@forbarnmotcancer.se 
Anordnas i samarbete med Team Rynkeby Halland och För barn mot cancer

Helsingborg Väla 15:00-20:00 Line Sardh
line.sardh@barncancerfonden.se
0739-40 04 61
Hudiksvall Gallerian Fyren, Storgatan 24 15:30-17:30, ca Jessica Albinsson
jessica.albinsson@icloud.com
Insamling till BCF Mellansverige, med LED-reflexer som gåvobevis.
Jönköping Rådhusparken 17:00-19:00

Lotta Johansson och
Martina Halvorsen lotta_svensson_8@hotmail.com 

Kalmar Larmtorget 17:00 Camilla Strange
camilla@strangeordoform.se,
0709-706062
Karlshamn Karlshamns torg 15:00-18:00 Line Sardh
line.sardh@barncancerfonden.se
0739-40 04 61
Kristianstad Galleria Boulevard 11:00-14:00 Line Sardh
line.sardh@barncancerfonden.se
0739-40 04 61
Fiskdamm och lotteri mm. OBS! Notera att eventet äger rum först 17 februari
Lund Huvudingången till BUS 17:00-18:00 Line Sardh
line.sardh@barncancerfonden.se
0739-40 04 61
Inneliggande familjer bjuds på tårta kl 15:00 på avdelningen och middag och pyssel kl 18:00.
Piteå Byxtorget 18:00-19:00

Katrine Aslaksrud Lundström
katrine@nordicopre.se
070-3984691

Surahammar Utanför butiken Villa Vanilla Hela dagen Tuula Orava 0220-333 09 
Uddevalla Torps köpcentrum 17:00-19:00 Sofia Degermosse
sofia.degermosse@gmail.com
Uppsala Vaksala Torg 17:00-19:00 Oskar Byman
Tel. 070-777 27 10
Västerås ICA Supermarket Skultuna Ca 17:00

Marlene Olsson
marleneolsson982@gmail.com
Insamling och ljusmanifestation i Sam Anderssons namn.

Växjö Grand Samarkand 10:00-16:00 Line Sardh
line.sardh@barncancerfonden.se
0739-40 04 61
Pyssel, dansuppvisning och fiskdam. OBS! Notera att eventet äger rum redan 3 februari.

Barncancer i Sverige – och i världen

I Sverige insjuknar omkring 300 barn om året i cancer, varav cirka 80 procent överlever. I världen drabbas cirka 175 000-250 000 barn, men långt ifrån alla dessa barn har tillgång till den behandling som krävs för att bota sjukdomen. Genom att sprida forskningsresultat och öka kunskapen om barncancer bidrar vi till att fler kan överleva.

Ett barn som dör, är ett barn för mycket. Visa ditt stöd genom att delta vid en manifestation eller genom att stödja forskningen om barncancer. 

Stöd barncancerforskningen

Din gåva gör att vi kan fortsätta bekämpa barncancer och se till att drabbade barn, ungdomar och deras familjer får den vård och stöd de behöver.

Ge en gåva